Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zvládnout pomocí homeopatik chřipku

V období kdy končí zima a začíná jaro, se mnozí z nás potýkají s chřipkovým onemocněním.  Zde najdete seznam homeopatických léků nejčastěji používaných pro léčbu chřipky nebo virózy. Pro přehlednost jsou rozdělené podle toho, v jaké fázi onemocnění se zrovna nacházíte. Všechny doporučené léky si vezměte nejlépe v potenci 15 C nebo 30 C, vždy 2-3 kuličky, nejprve po půlhodině, pak po hodině, postupně můžete interval prodlužovat, tak abyste lék užívali 3x denně. Chvíli před užíváním a po užívání nejezte ani nepijte.

1. fáze – nástup

Aconitum – rychlý prudký nástup nemoci, vysoká horečka, pacient se nepotí, kůže je horká, suchá, má zimnici, nemůže se zahřát, má studené ruce a nohy. Nemoc propukne často po prudkém prochlazení. Velká žízeň na studené nápoje.

Belladona – také prudký nástup nemoci, vysoká horečka, ale pacient se potí, je červený v obličeji, bolest hlavy – silná, prudká, tepavá, rozšířené zorničky, lesklé oči, citlivost na světlo, hluk, dotek.

Ferrum phosporicum - pomalý nástup onemocnění, teplota zvýšená jen málo (kolem 37,5), v obličeji se střídá bledost s červenáním. Vlhká kůže, pocení, mírná žízeň, bolesti hlavy. Nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý bolestivý kašel.

2. fáze – projevy onemocnění se většinou zmírní a pak je na čase vystřídat i homeopatický lék podle proměny symptomů.

Gelsemium – pacienta bolí celé tělo, klouby, hlava, záda, cítí velkou únavu a nechce se hýbat, nemá žízeň, může mít zimnici, mráz přebíhá po páteři nahoru a dolů.

Rhus toxicodendron – pacient je neklidný, stále mění polohu, hýbe se, převaluje se na lůžku, cítí celkovou ztuhlost svalů a slabost. Může se objevit kožní vyrážka, opary nebo průjem.

Bryonia alba – vysoká horečka, doprovázená intenzivním pocením, které ulevuje. Pacient má intenzivní žízeň, spíš na studené nápoje, pije velké množství tekutin. Zhoršuje se jakýmkoli pohybem a vyžaduje absolutní nehybnost.

Eupatorium – pacient si stěžuje na slabost a velké bolesti svalů a kloubů, je to až bolest kostí, cítí ztuhlost, zejména zad, v okolí páteře, pocit zchvácenosti, rozlámání celého těla. Bolest ho nutí k pohybu, ale pohyb stav zhoršuje. Cítí bolest při tlaku na oči nebo při pohledu do stran. Velká žízeň na studené nápoje. Rýma s kýcháním, bolest obličejových kostí.

Léků na chřipku je mnohem více, a pokud si nejste jisti, poraďte se vždy s homeopatem. Léky zde uvedené můžete využít pro léčbu akutního onemocnění, pokud se vám nemoc opakuje často, jedná se o chronické onemocnění a pak je třeba vyhledat homeopata a léčit se celostně.

Další rady a doporučení:

  • Odpočinek - chřipku i virózu je třeba vždy vyležet!
  • Tekutiny - hodně pijte, nejlépe teplý čaj.
  • Obklady na krk - např. Priessnitzův obklad – přímo na krk mokrá vrstva (např. plena namočená ve studené vodě), na to igelit a nakonec suchá textilní vrstva. Sundat za cca 3 hodiny.
  • Odkyselování – hned když pocítíte, že na vás „něco leze“, je dobré pomoci tělu zbavovat se přebytečných kyselin, které v sobě většina z nás má vlivem stresu a našeho způsobu života i stravování. Příjem zásadotvorných látek zmírní průběh infekce. Je vhodné používat čaj, který v těle působí zásadotvorně (např. Bancha Kukicha) nebo speciální minerální soli, které tělu dodávají zásadité ionty (např. v drogerii DM lze koupit tablety Basen tabletten)
  • Vitamin C – jezte více ovoce a zeleniny, případně doplňte potřebu jednou tabletou denně, nejlépe s postupným uvolňováním
  • Sirupy na kašel – velmi vhodný je např. mišpulníkový sirup (k dostání tam, kde prodávají produkty Čínské medicíny). Pomáhá jak při dráždivém, tak při produktivním kašli, upravuje vlhkost dráhy plic. Užívá se 3-4 x denně 1 polévková lžíce.
  • Biochemické tkáňové soli dle systému dr. Schüsslera – v počáteční fázi chřipky vám pomůže Ferrum phosphoricum D6, 3x denně 1 tabletu