Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emoční uvolňování

Emoční uvolňování je psychoterapií, která pracuje s potlačenými emocemi, které mohou pocházet z našeho dětství, dávno prožitých traumat nebo z právě proběhlé nepříjemné situace.

Každého z nás v životě potkala nějaká těžká životní situace, která v nás vyvolala nepříjemné pocity, jako jsou výčitky, strach, lítost, nenávist, nedůvěra v sebe apod. Pokud takovou emoci nepřijmeme a plně ji neprožijeme – třeba proto, že je pro nás tak bolestná, že už ji nechceme více snášet - tato emoce se uloží uvnitř našeho těla, kde je vázaná na konkrétní místo nebo orgán a tam může zůstávat po mnoho let, aniž bychom si toho byli vědomi. Netušíme zpravidla ani, že tato emoce může  ovlivňovat naše chování. Kdykoliv se totiž dostaneme do podobné situace jako byla ta, která původní emoci vyvolala, spustí se v nás automatická reakce a emoční náboj se zvětšuje. Je to nikdy nekončící cyklus, až do okamžiku, kdy se nám podaří potlačenou emoci přijmout, prožít a uvolnit. Potlačené emoce uložené hluboko v našem těle se mohou projevovat i formou zdravotních problémů, bolestí a nemocí.

Negativní emoce, které nás nejčastěji ovlivňují, jsou strach, vina, výčitky, nenávist, bezmoc, lítost atd. Není účelem se těchto pocitů zcela zbavit, ale naučit se je přijmout a prožít, tím dojde k jejich spontánnímu uvolnění.  S každou uvolněnou emocí jsme blíž sami sobě, své podstatě a svému zdraví. Máme pak větší svobodu ve svém jednání i prožívání.

Uvolnění neprožitých emocí zařazuji jako součást homeopatické terapie, pokud se v průběhu léčby ukáže, že by to bylo prospěšné.